Mishimoto - MMCP-22525BK 2.25" to 2.5" Silicone Transition Coupler, Black
★★★★★ 4.7 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by labenaventures.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Mishimoto has developed a silicone transition coupler that measures 2.25" to 2.5".Available in black, blue, red, green, purple and white.
  • Length: 3.0” Thickness: 4mm ID: 2.25” OD: 2.5” ID: 2.55” OD: 2.8”
  • 100% silicone construction
  • Heat-resistant embedded fibers
  • High heat and pressure tolerances
  • Mishimoto Lifetime Warranty
UPC 748354806946
Size 2.25 Inches to 2.5 Inches
Brand Mishimoto
Color Black
Material Silicone
Item Weight 1.44 ounces
Manufacturer Mishimoto
Connector Type Coupling
Exterior Finish Silicone
OEM Part Number MMCP-22525BK
Number of Pieces 1
Item model number MMCP-22525BK
Product Dimensions 2.54 x 5.08 x 7.62 inches
Manufacturer Part Number MMCP-22525BK
Item dimensions L x W x H 2.54 x 5.08 x 7.62 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Global Trade Identification Number 00748354806946
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (108)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)